Bosna a potrubí

14.11.2021

Nevím, jak vy, ale já jsem už od léta měla hrozné nutkání ještě na podzim (takticky, než se zase všechno zavře) vyjet někam za hranice. Čtvrteční říjnový svátek tomu i docela nahrával a když jsem viděla předpověď počasí, tak už jen stačilo přemluvit V. a jeli jsme!

A kam? No jasně, že zase do Bosny 😍. Tentokrát do severovýchodní části země, kde jsme ještě nebyli.

Tuzlanský kanton je průmyslová oblast, kde se nachází povrchové i podpovrchové doly a několik elektráren vyrábějící elektřinu pro zbytek země. Kvalita ovzduší tu není úplně tip-ťop, ale i tak se tady dají najít krásná místa v přírodě. Za nás doporučujeme procházku kolem nádrže Modračko jezero s průmyslovou lanovkou na těžbu kamene a hlavně pohoří Konjuh, kde se dají chodit krásné hřebenovky.

Kolem města Tuzla se nachází i několik odkališť. Odkaliště je místo určené pro trvalé uložení sypkých odpadů z průmyslu. Nejčastěji se jedná o uhelné elektrárny, teplárny nebo spalovny odpadů a odpad je usazován pomocí vody. Odpad – směs vody, popílku a chemických látek je vedena pod tlakem potrubím i kilometry daleko za průmyslový provoz, kde vytéká do obřích nádrží, u kterých se můžeme jenom dohadovat, zda jsou nějak zabezpečené proti úniku nebezpečných látek do okolí. 🤷🏻‍♀️

No a samozřejmě se zde projevila moje profesní deformace ála „Proč pořád koukáš jen na ty svary? 🤦‍♀️“. Potrubí totiž nebylo na všech místech úplně kvalitně svařeno a kontrolák s vizuálkou by se tady hodně vyřádil 😃. Já se alespoň vyřídila s foťákem.

Předpokládám, že se svařovalo už před hodně lety elektrodou. Svary jsou plné zápalů, nesouměrných rozměrů, rozstřiku a u některých se to svářeč asi teprve učil. 🙈 Naštěstí ale nikde nic neteklo 😂. No posuďte sami.

A co vy, byli jste už v Bosně? A jezdíte v cizině i na neturistická místa jako my?

Vaše EDUWELDA

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Začti se

Články ze všech kategorií