14.11.2021
Nevím, jak vy, ale já jsem už od léta měla hrozné nutkání ještě na podzim (takticky, než se zase všechno zavře) vyjet někam za hranice. Čtvrteční říjnový svátek tomu i docela nahrával a když jsem viděla předpověď počasí, tak už jen stačilo přemluvit V. a jeli jsme!
A kam? No jasně, že zase do Bosny 😍. Tentokrát do severovýchodní části země, kde jsme ještě nebyli.
Tuzlanský kanton je průmyslová oblast, kde se nachází povrchové i podpovrchové doly a několik elektráren vyrábějící elektřinu pro zbytek země. Kvalita ovzduší tu není úplně tip-ťop, ale i tak se tady dají najít krásná místa v přírodě. Za nás doporučujeme procházku kolem nádrže Modračko jezero s průmyslovou lanovkou na těžbu kamene a hlavně pohoří Konjuh, kde se dají chodit krásné hřebenovky.
Kolem města Tuzla se nachází i několik odkališť. Odkaliště je místo určené pro trvalé uložení sypkých odpadů z průmyslu. Nejčastěji se jedná o uhelné elektrárny, teplárny nebo spalovny odpadů a odpad je usazován pomocí vody. Odpad – směs vody, popílku a chemických látek je vedena pod tlakem potrubím i kilometry daleko za průmyslový provoz, kde vytéká do obřích nádrží, u kterých se můžeme jenom dohadovat, zda jsou nějak zabezpečené proti úniku nebezpečných látek do okolí. 🤷🏻♀️
No a samozřejmě se zde projevila moje profesní deformace ála „Proč pořád koukáš jen na ty svary? 🤦♀️“. Potrubí totiž nebylo na všech místech úplně kvalitně svařeno a kontrolák s vizuálkou by se tady hodně vyřádil 😃. Já se alespoň vyřídila s foťákem.
Předpokládám, že se svařovalo už před hodně lety elektrodou. Svary jsou plné zápalů, nesouměrných rozměrů, rozstřiku a u některých se to svářeč asi teprve učil. 🙈 Naštěstí ale nikde nic neteklo 😂. No posuďte sami.
A co vy, byli jste už v Bosně? A jezdíte v cizině i na neturistická místa jako my?
Vaše EDUWELDA
„Jsem mezinárodní svářečská inženýrka a svařování je mojí vášní a velkou láskou. Ukazuji pokročilým i začínajícím svářečům, že teorie svařování nemusí být nuda a že může podtrhnout krásu praktického svařování.“
Ahoj