25.8.2021
Není to tak dávno, co jsem chodila do školy, kde mě učili, že laserové svařování je pouze robotické, protože je velmi náročné na nastavení parametrů. Od této informace uběhlo asi tak dva a půl roku. Jenže nedávno mi jeden kolega v práci ukázal video, kde svařuje člověk laserem ručně.
R-U-Č-N-Ě
Prostě držel v ruce takový větší hořák a svar udělal tak, že si jedním plechem držel lajnu, podle které jel s hořákem. Těchto videí je mimochodem plný youtube.
No přiznávám se, zaujalo mě to až na druhý pohled.
Laserové svařování jako takové je založené na principu tavení základního materiálu pomocí laserového paprsku. U ručního laserového svařování je laser typu fiber, kdy je laserový paprsek veden v optickém vlákně ze zdroje do svařovacího hořáku, kde je pomocí čoček fokusován. Nevýhodou je, že pokud se vám paprsek odrazí do očí, tak můžete i přijít o zrak. Proto je nutné mít při svařování na sobě speciální ochranné brýle. Ochranným plynem je dusík nebo argon.
Projela jsem internety a zjistila, že tato technologie hodně frčí v Číně, kdežto v Evropě to zatím populární zas tolik není. Zatím jsem nenarazila na nikoho, kdo by tuto technologii používal přímo v Čechách. Otázka, zda je to kvůli bezpečnosti nebo kvůli tomu, že poslední rok a půl nebyly žádné veletrhy.
Nakonec trochu toho bizáru, aneb na co ochranné brýle, když máš roušku.
Schválně jsem do čínské firmy, která vydala video, odkud jsou tyto záběry, psala dotaz, jak to je teda s tou bezpečností. A přišla odpověď: „You know, sometimes some Chinese customers they don’t pay more attention to this safety protection.“ 😂😂
vaše EDUWELDA
„Jsem mezinárodní svářečská inženýrka a svařování je mojí vášní a velkou láskou. Ukazuji pokročilým i začínajícím svářečům, že teorie svařování nemusí být nuda a že může podtrhnout krásu praktického svařování.“
0 komentáøù